Ndërlidhjet

BAGDAD


Udhëheqësit vendorë të Falluxhës i janë bashkuar thirrjes së ushtarëve amerikanë drejtuar militantëve lokalë, që të dorëzojnë armët.
Zëdhënësi i koalicionit Dan Senior ka bërë të ditur se drejtuesit vendorë janë marrë vesh për një morri cështjesh.
"Palët në terren janë marrë vesh për një morri cështjesh. Forcat e koalicionit do të lejojnë qasjen në spitalin e Falluxhës për t'u trajtuar të plagosurit dhe të sëmurët. Palët gjithashtu kanë rënë dakord që të varrosin viktimat dhe të mundësojnë furnizimin me ushqim dhe medikamente në zonat e izoluara", tha zëdhënësi i koalicionit, Senor.
XS
SM
MD
LG