Ndërlidhjet

BASRA


Zyrtarë të Irakut thanë se së paku 68 njerëz janë vrarë sot në sulmet me autobomba në tri stacione policie në Basra.
Administratori amerikan i Irakut, Paul Bremer tha se terroristët kanë qëndrim të mbrapshtë për të ardhmen e Irakut.
Presidenti amerikan George Bush lidhur me këtë tha: "Atyre aq u bën se kë e vrasin. Thënë ndryshe, ky është një armik që fshihet, është një armik aq i pamëshirshëm që nuk dallon fjalët i pafajshëm dhe fajtor", tha Bush, për të shtuar se populli i Irakut i ka sytë të drejtuar kah Amerika prandaj forcat amerikane nuk do të ikin dhe t'i lënë irakienët, deri sa ai është në zyrën ovale.
Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Kofi Anan tha se kjo është dëshmi e përhapjes së dhunës në Irak.
Ndërsa ministri i brendshëm i Irakut, Samir Sumaidy e dënoi sulmin. "Sot është kryer edhe një krim, edhe një masakër. Terroristët kanë marrë jetët edhe të një grupi tjetër njerëzish të pafajshëm, fëmijësh të pafajshëm", ka thënë Sumaidy.
XS
SM
MD
LG