Ndërlidhjet

PRISHTINË


Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jaap de Hoop Scheffer ka kritikuar sot liderët shqiptarë të Kosovës se nuk kanë bërë shumë në rindërtimin e besimit dhe nuk e kanë dënuar fuqishëm dhunën pas trazirave të marsit, siç ishte kërkuar nga ta para një muaji.
Scheffer, thotë se është i zhgënjyer pasi që ka pritur nga udhëheqësit shqiptarë të bëjnë më shumë në ngritjen e besimit ndëretnik.
Këto komente Scheffer i bëri në një konferencë për gazetarë në fund të vizitës së tij në Kosovë, pasi kishte takuar liderët e institucioneve vendëse dhe ndërkombëtare. Scheffer qëndroi në Kosovë së bashku me 26 ambasadorët e Këshillit Veriatlantik si dhe me Komandantin Suprem të NATO -së gjeneralin James Johnes dhe me komandantin e krahut jugor të Aleancës admiralin Gregory Johnson.
XS
SM
MD
LG