Ndërlidhjet

PARIS


Përfaqësuesi special i Kombeve të Bashkuara për Irakun, Lakhdar Brahimi takohet sot në Paris me presidentin francez, Jacques Chirac. Në një intervistë për televizionin ABC, Brahimi ka thënë se qeveria e Irakut mund të formohet në kohën e paraparë më 30 qershor.
Ndërkohë, sekretari amerikan i shtetit, Ciolin Poëell ka thënë se shtetet e Bashkuara do të kërkojnë një rezolutë të Kombeve të bashkuara për të autorizuar më shumë trupa stabilizuese në Irak dhe presin që kjo të bëhet para 30 qershorit kur është paraparë dorëzimi i pushtetit tek autoritetet irakiene.
XS
SM
MD
LG