Ndërlidhjet

NAJAF


Ushtria amerikane ka njoftuar së fundi se 64 guerilë janë vrarë në afërsi të qytetit të Najafit. Zëdhënësi i ushtrisë, gjenerali Mark Kimmit tha se 57 rebelë janë vrarë kur aeroplanët e koalicionit qëlluan një sistem kundërajror. Po sot, një ushtar amerikan është vrarë dhe një tjetër është plagosur në afërsi të al-Sadrit.
Luftime të tjera të ashpra ndërmjet forcave të koalicionit dhe kryengritësve kanë shpërthyer në orët e fundit në qytetin Fallujah, mirëpo ende nuk ka detaje për viktimat eventuale.
XS
SM
MD
LG