Ndërlidhjet

NAJAF


Trupat amerikane gjithashtu kanë rrethuar qytetin e Najafit ku styrehohet kleriku radikal, Moqtada Al-Sadr. Ndërkohë, Kaiz al-Kazali zëdhënës i al-Sadrit ka përsëritur vërjetjen se forcat amerikane do të priten nga sulmuesit vetëvrasës nëse hyjnë në Najaf. "Numri i njerëzve të gatshëm për sulme vetëvrasëse po rritet nga dita në ditë dhe ne po u themi atyre të presin deri sa forcat amerikane ta kalojnë vijën e kuqe qe është përcaktuar nga autoritetet fetare", tha Kazali.
XS
SM
MD
LG