Ndërlidhjet

JERUSALEM


Kryeministri i Izraelit Ariel Sharon tha se referendumi i së dielës për tërheqjen e Izraelit nga Rripi i Gazës, në fakt do të jetë votëbesim për të.
Liderët palestinezë e shohin planin si përpjekje për t'i lënë mënjanë ata nga diplomaca, dhe për ta përforcuar pushtetin e Izraelit në pjesët tjera të Bregut Perëndimor, të pushtuara në luftën e vitit 1967.
Ndërkohë, departamenti i shtetit i paralajmëroi shtetasit amerikanë t'u shmangen udhëtimeve në Gaza dhe menjëherë të largohen nga Rripi i Gazës.
XS
SM
MD
LG