Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

SOFJE


Gjykata në Libi ka dënuar me vdekje pesë infermiere bullgare dhe një mjek palestinez, si përgjegjës për infektimin me virusin HIV të qindra fëmijëve libianë.
Presidenti bullgar, Georgi Parvanov, tha se vendimi i Libisë është i papranueshëm. Bashkimi Evropian e cilësoi si një të papritur shumë negative, derisa zëdhënësi i Departamentit të Shtetit e ka cilësuar dënimin të "papranueshëm" dhe ka kërkuar nga qeveria e Libisë që të marrë hapa për zgjidhjen e këtij problemi.
XS
SM
MD
LG