Ndërlidhjet

TEHERAN


Cmimet e naftës do të mbeten të larta edhe gjatë tre - katër muajve të ardhshme, ka deklaruar Irani, një nga vendet kryesore prodhuese të naftës dhe anëtare e OPEC-ut. Cmimet aktuale shkojnë në 40 dollarë për barrelë, duke shënuar kështu cmimet më të larta që nga viti 1990.
Rritja e cmimeve të naftës dhe nënproduketeve të saj, sipas analistëve, lidhet me shtimin e tensioneve në Lindjen e Mesme.
XS
SM
MD
LG