Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti i Shteteve të Bashkuara, George Bush në një fjalim të djeshëm drejtuar kombit përmes radios ka thënë se përgjegjësit për keqtrajtimin e të burgosurve irakienë do të përgjigjen para drejtësisë.
"Të përfshirët do të identifikohen dhe do të përgjigjen për veprimet e tyre", ka thënë Bush për të shtuar se të gjitha operacionet nëpër burgjet në Irak do të rishikohen, në mënyrë që të sigurohemi që incidentet e tilla të mos përsëriten kurrë.
Në anën tjetër, zyra e kryeministrit britanik Tony Blair ka thënë se qeveria britanike është njoftuar që në shkurt për dyshimet lidhur me keqtrajtimin e të burgosurve irakienë.
XS
SM
MD
LG