Ndërlidhjet

PARIS


Kryeministri britanik, Tony Blair ka shkuar sot në Paris për të biseduar me presidentin francez Jacques Cirac për kushtetutën e Bashkimin Evropian. Blair dhe Chirac do t'u përgjigjen pyetjeve të studentëve francezë dhe britanikë në pallatin presidencial Elize. Ngjarja shënon Ditën e Evropës. Më 9 maj 1950 është shënuar lëvizja e parë drejt formimit të Bashkimt Evropian, kur ministri i jashtëm francez Robert Schuman propozoi krijimin e autoritetit mbinacional për të organizuar interesat ekonomike franceze dhe gjermane.
XS
SM
MD
LG