Ndërlidhjet

MOSKË


Me parakalime, koncerte dhe të shtëna nderi, rusët sot e kremtuan 59 vjetorin e disfatës së Gjermanisë naziste.
Mijëra ushtarë, veteranë dhe zyrtarë të lartë u tubuan në paradën tradicionale të Ditës së Fitores në Sheshin e Kuq në Moskë.
Parada u mbajtën në mbarë Rusinë.
Vlerësohet se në Luftën e Dytë Botërore, Bashkimi Sovjetik humbi rreth 27 milionë njerëz.
XS
SM
MD
LG