Ndërlidhjet

KIRKUK


13 mbështetës të klerikut radikal Moqtada al-Sadr janë vrarë nga forcat amerikane kanë bërë të ditur burimet amerikane. Ndërsa në Najaf mijëra njerëz kanë kërkuar largimin e al-Sadrit dhe mbështetësve të tij nga ky qytet, guvernatori Adnan al-Zurufi ka thënë: "Të gjitha milicitë duhen shformuar. S'ka milici për të ardhmen e Irakut. E ardhmja është ligji dhe arsimi, Nuk duam luftë në Irak". Zurufi tha se lufta dhe Saddami kanë marrë fund.
XS
SM
MD
LG