Ndërlidhjet

NAJAF


Ushtria amerikane ka lëvizuar sot më afër qendrës së qytetit të Najafit, duke luftuar militantët e klerikut radikal Moqtada al-Sadr.
Vetë al-Sadri duke mbajtur një fjalim në afërsi të qytetit Kufa i ka quajtur presidentin amerikan Bush dhe kryeministrin britanik Blair kokat e tiranisë.
Një ndihmës i kryeklerikut shiit Ayatolah al-Sistani ka ftuar forcat amerikane si dhe besnikët e al-adrit që të ndërpresin luftimet në qytetin e shenjtë të Najafit.
XS
SM
MD
LG