Ndërlidhjet

BAGDAD


Së paku pesë pesë njerëz janë vrarë dhe së paku 17 janë plagosur në një sulm me mortaja në qendrën e rekrutimit ushtarak në qytetin Mosul të Irakut.
Policia tha se prdha ka qëlluar një grup civilësh që po prisnin në radhë për t'iu bashkuar ushtrisë irakiene.
Ndërkohë edhe qytetet e Qerbelasë, Najafit dhe Nasirisë janë përfshirë nga luftime të ashpra gjatë ditës së sotme. Forcat amerikane janë përleshur me besnikët e al-Sadrit në Qerbela, me ç'rast janë vrarë dy kryengritës, ndërkohë që ministria britanike e mbrojtjes ka thënë se ushtarët britanikë kanë vrarë 16 kryengritës në qytetin Amara. Luftime po zhvillohen edhe në Najaf dhe në Nasiriya
XS
SM
MD
LG