Ndërlidhjet

NJU DELHI


Partia Kongresiste e Indisë ka emëruar reformistin veteran të ekonomisë Manmohan Singh për kryeministër të vendit. Zgjedhja e Singh-ut u bë pas refuzimit të postit të kryeministrit nga ana e udhëheqëses së partisë Sonia Ghandi. Singh ëshët shpërblyer për punën e tij si zyrtar i Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe si ish ministër i Financave. Ai dhe zonja Ghandi do të takohen sot me presidentin Abdul Kalam për të marrë nga ai lejen për formimin e qeverisë.
XS
SM
MD
LG