Ndërlidhjet

BAGDAD


Të paktën 20 persona janë vrarë nga bombardimet e ushtrisë amerikane në Irakun perëndimor, gjatë një ceremonie martese. Irakienët po festonin tradicionalisht duke shtënë me armë zjarri në ajr.
Nga ana tjetër, 7 civilë irakienë dhe 14 të tjerë janë lënduar në luftimet mes forcave amerikane dhe luftëtarëve shiitë në qytetin e Qerbelasë. Është raportuar edhe për një punëtor britanik të vrarë.
Ndërkohë, presidenti Bush tha në në Uashington se pret që udhëheqësit e qeverisë së përkohshme të Irakut të zgjedhen brenda dy javëve.
XS
SM
MD
LG