Ndërlidhjet

PHENHIAN


Kryeministri i Japonisë, Junikiro Koizumi, ka deklaruar se Koreja Veriore është pajtuar që të lirojë anëtarët e familjeve të qytetarëve japonezë të kidnapuar nga agjentët veriokerean gjatë dekadave të fundit. Këto komente kryeministri japonez i bëri pas takimit në Phenihian me liderin e Koresë Veriore Kim Xhon, me ç'rast Koizumi i ka premtuar ndihmë humanitare këtij vendi fqinj. Kim Xhon para dy vjetësh kishte pranuar se agjentët e Koresë Veriore kishin kidnapuar qytetarë japonezë për t'i ushtruar ata si spiunë për gjuhën dhe kulturën japoneze.
XS
SM
MD
LG