Ndërlidhjet

BERLIN


Ish–shefi i Fondit Monetar Ndërkombëtar, Horst Koehler është zgjedhur sot president i ri i Gjermanisë.
Koehler i cili ka bërë thirrje për reforma ekonomike, ka mundur në këto zgjedhje kandidaten e kancelarit Gerhard Schroeder, profesoreshën Gesine Schwan, që dëshironte të bëhej femra e parë presidente e shtetit gjerman.
Posti i presidentit në Gjermani ëshë më shumë simbolik dhe presidenti ka shumë pak kompetenca.
XS
SM
MD
LG