Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtëpia e Bardhë mohoi akuzat e grupit për të drejtat e njeriut Amnesty International, se lufta e Shteteve të Bashkuara në Irak ka zgjeruar abuzimet me të drejtat e njeriut në Irak, Afganistan dhe vende të tjera.
Sekretari Scot McClellan tha se aksioni i Shteteve të Bashkuara i ka mbrojtur të drejtat e njeriut të miliona njerëzve në Irak e Afganistan.
Amnesty International i ka dënuar Shtetet e Bashkuara për atë që grupi për të drejtat e njeriut e quajti "mungesë të parimeve " dhe "dështim të vizionit" në luftën kundër terrorizmit.
XS
SM
MD
LG