Ndërlidhjet

ZAGREB


Kryeprokurorja e Tribunalit të Hagës Karla Del Ponte ka lavdëruar Kroacinë për bashkëpunimin me Tribunalin, por nënvizoi se një çështje mbetet edhe më tej e hapur: arrestimi i gjeneralit në pension Ante Gotovinës, i cili gjendet në arrati.
Del Ponte tha se Tribunali do t'i tranferojë disa nga rastet e saj tek autoritet kroate, por sipas saj Kroacia duhet të tregojë se është e aftë që të hetojë dhe gjykojë të dyshuarit për krime lufte .
XS
SM
MD
LG