Ndërlidhjet

BEJRUT


Përfaqësues të OPEC-ut në takimin e tyre të sotëm janë pajtuar që të rrisin prodhimin e naftës në 2.5 milionë fuçi në ditë. Presidenti i OPEC-ut, Purnomo Jusgjiantoro shprehu shqetësimin e organizatës për ngritjen e çmimit të naftës në tregun botëror dhe u zotua se OPEC-u do të ndërmarrë masa që të ulë çmimet:
"Jemi shumë të shqetësuar rreth situatës aktuale dhe po bëjmë ç'është e mundur që të ndihmojmë tregun dhe të vendosim çmime të arsyeshme, tha Jusgjiantoro. Këto ditë çmimi naftës ka shënuar rekordin një fuçi nafte është shitur për 42.45 dollarë.
XS
SM
MD
LG