Ndërlidhjet

BAGDAD


Dy automjete bomba që shpërthyen në Irak, vranë të paktën 14 irakienë dhe një ushtar amerikan, ndërsa plagosën dhejtra të tjerë.
Shpërthimi në Mosul ndodhi para zyrave të bashkisë, dhe kishte në shënjestër kryetarin Salem al-Hadj Isa, i cili kaloi pa pasoja, ndërsa në Baquba ndodhi kur një sulmues e hodhi veten në erë para bazës amerikane.
Në Varshavë, ushtria e Polonisë tha se 6 ushtarë, dy polakë, tre sllovakë dhe një lituanez, e kanë humbur jetën gjatë çminimit të një zone të kontrolluar nga trupat polake në Irak.
Ndërkohë, raportohet se gjatë një operacioni ushtarak, janë liruar 3 pengj italianë dhe 1 kontraktues polak.
XS
SM
MD
LG