Ndërlidhjet

BAGDAD


Kleriku radikal shiit Moqtada al Sadr tha se do të përkrahë qeverinë e re të Irakut, nëse punon për t'i dhënë fund pranisë së ushtrisë amerikane në Irak.
Një ndihmës i al Sadrit, tha se kleriku shiit është i gatshëm që të bisedojë me qeverinë e re, por ajo duhet të caktojë një afat për tërheqjen e Shteteve të Bashkuara nga Iraku.
Ndërkohë, heërt në mëngjes sulmues të panjohur kanë vrarë zëvendësministrin e jashtëm Bassam Salih Kubba në një pusi.
Po sot, zyrtarët libanezë kanë thënë se një shtetas i Libisë dhe dy shoqëruseit e tij irakianë të rrëmbyer të enjten janë gjetur të vrarë.
Kurse 7 punëtorët turq, të rrëmbyer në fillim të javës janë liruar.
XS
SM
MD
LG