Ndërlidhjet

PEKIN


Më shumë se 150 fëmijë kinezë të Kinës jugperëndimore janë helmuar pas pirjes së qumështit pluhur, që përmbante materie helmuese.
Agjencia kineze Xinhua tha se byroja shëndetësore e provincës së Guizhous pas analizës së qumështiti ka ardhur në përfundim se qumështi përmbante një toksinë të shkaktuar nga bakteria stafillokoke. Kjo toksinë mund të shkaktojë humbjen e lëngjeve në trup, dëmtime të zemrës, si dhe vdekjen.
XS
SM
MD
LG