Ndërlidhjet

BEOGRAD


Serbët votuan sot në zgjedhjet presidenciale, të cilat do të përcaktojnë nëse kjo republikë do të vazhdojë me reformat properëndimore.
6.5 milionë votuesit e Serbisë kanë votuar për të katërtën herë për kreun e shtetit që nga viti 2002.
Vendvotimet janë hapur edhe në disa komuna të Kosovës.
Jozyrtarisht njoftohet se Tomislav Nikoliq nga Partia Radikale Serbe, ka marrë më së shumti vota. Analistët thonë se fitorja e tij nënkupton fundin e përkrahjes poltike dhe financiare të Serbisë nga ana e SHBA-ve dhe të perëndimit.
XS
SM
MD
LG