Ndërlidhjet

BAGDAD


Ushtria amerikane tha se forcat e koalicionit planifikojnë që të mbajnë 4000 deri në 5000 njerëz në paraburgim pas transferimit të pushtetit më 30 qershor.
Ndërkohë, një zëdhënëse e Kryqit të Kuq Ndërkombëtar ka thënë se të gjithë të burgosurit e luftës duhet të lirohen pas transferimit të pushtetit tek irakianët, pasi më 30 qershor përfundon okupimi dhe konflikti i armatosur.
Koloneli amerikan Barry Johnson tha se nga 6.400 të paraburgosurit e tashëm, 1400 do t'i dorëzohen autoriteteve të Irakut pas 30 qershorit.
XS
SM
MD
LG