Ndërlidhjet

BAGDAD


Presidenti i përkohshëm i Irakut Ghazi al-Yawar tha se presidenti i përmbysur Saddam Hussein do të mund t'i dorëzohet qeverisë së re irakiene pasi të sigurohen procedurat se jeta e tij do të mbrohet dhe ai do të përballet me gjykimin e drejtë.
Më parë, kryeministri Iyad Allawi tha se Saddami dhe të gjithë të burgosurit tjerë së shpejti do të dorëzohen.
Por, zyrtarë amerikanë kanë thënë se nuk dijnë gjë rreth planeve për dorëzimin e ish liderit të Irakut dhe të burgosurve tjerë te qeveria e re irakiene.
Ndërkohë, një zyrtar amerikan tha se 1.400 të arrestuarit mund të lirohen apo transferohen, ndërsa 5.000 të tjerët jo, sepse paraqesin kërcënim për koalicionin.
XS
SM
MD
LG