Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti i Shteteve të Bashkuara George Bush i tha presidentit afgan Hamid Kharzai se qeveria amerikane e riafirmon garancën e saj të ndihmojë Afganistani të bëhet vend demokratik dhe prosperues.
Para takimit të Shtëpinë e Bardhë, lideri afgan në Kongres bëri thirrje për investime në vendin e shkatërruar nga lufta.
"Për të patur sukses, i kërkojmë investimet tuaja të vazhdueshme. Afganistani është i hapur për kompanitë amerikane. Së bashku do t'ia arrijmë që Afganistani të bëhet shembull i shoqërisë demokratike dhe prosperuese", tha Kharzai.
XS
SM
MD
LG