Ndërlidhjet

UASHINGTON


Një grup i ish diplomatëve amerikanë dhe oficerëve të ushtrisë, thanë se presidenti George Bush u ka prirë Shteteve të Bashkuara në një luftë në Irak, e cila sipas tyre, "ka qenë keq e planifikuar, e shtrenjtë" dhe e ka dobësuar sigurinë amerikane.
Në deklaratën e 27 ish zyrtarëve, thuhet se politika e jashtme e Bushit së tepërmi është mbështetur në fuqinë ushtarake, duke mos i përfillur aleatët tradicionalë të Shteteve të Bashkuara, dhe duke përçmuar Kombet e Bashkuara.
Ata thanë se kurrë në historinë e tyre, Shtetet e Bashkuara "nuk kanë qenë aq shumë të izoluara".
XS
SM
MD
LG