Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtëpia e Bardhë publikoi qindra dokumenta sekretë, në të cilat shihet se kurrë nuk është dhënë leja për torturimin e të burgosurve.
Një dokument tregon se në dhjetor 2002, sekretari i Mbrojtjes Donald Rumsfeld i ka miratuar teknikat e ashpra të hetimit për talibanët dhe të dyshuarit e Al Kaidës në Guantanamo, por në prill 2003 ka miratuar teknika më pak agresive.
XS
SM
MD
LG