Ndërlidhjet

BAGDAD


Rreth 100 të vrarë dhe disa qindra të plagosur është bilanci i fundit i sulmeve të koordinuara të kryengritësve në disa qytetet e Irakut.
Në mesin e të vrarëve në qytetet me shumicë sunite Baquba, Fallujah dhe Ramadi, janë edhe 3 ushtarë amerikanë.
Goditja më e rëndë ishte në qytetin e tretë për nga madhësia, Mosul, ku sulmi vetëvrasës shkaktoi 62 viktima dhe 220 të plagosur.
Përgjegjësinë për sulmet e ka marrë grupi i prirë nga jordanezi Abu Musab al-Zarqawi, për të cilin Uashingtoni thotë se ka lidhje me Al Kaidën.
XS
SM
MD
LG