Ndërlidhjet

LISBONË


Portugalia e mundi Anglinë 6:5 në Kampionatin Evropian të Futbollit.
Heroi i ndeshjes u bë portjeri portugez Ricardo, i cili pas barazimit përkundër dy vazhdimeve, e mbrojti penalltinë e David James-it, dhe më pas e shënoi golin e fitores, duke e çuar Portugalinë në gjysëm finale.
Kjo është hera e katërt që Anglia në kampionatet eliminohet me gjuajtjen e penalltive.
Në ndeshjen e dytë të çerekfinales, sot luajnë Franca-Greqia.
XS
SM
MD
LG