Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

UASHINGTON


Sekretari amerikan i shtetit Colin Poëell, pak kohë para se të vizitojë Sudanin e përshkruajti situatën atje si një katastrofë.
"Kjo është një katastrofë, dhe komuniteti ndërkombëtar duhet të bëjë çdo gjë që të sjell fundin e kandidatit në pushtet dhe të sjell qetësi për këtë popull të dëshpëruar," tha Poëell.
Të paktën 10 mijë persona kanë vdekur dhe mbi 1 milionë janë zhvendosur në rajonin e Darfurit, që nga kryengritja e rebelëve në shkurt të vitit 2003.
XS
SM
MD
LG