Ndërlidhjet

VATIKAN


Papa Gjon Pali i Dytë kërkoi sot që të ndërpriten tërësisht torturat në tërë botën.
Komentet e Papës, të bëra gjatë meshës së përjavshme, vijnë një dita pas shënimit të Ditës Ndërkombëtare për përkrahjen e viktimave të torturës.
Papa kërkoi nga qeveritë dhe njerëzit e tërë botës që të përmbahen nga torturat, që ai i quajti shkelje të patolerueshme të të drejtave të njeriut dhe dinjitetit. Ai nuk ka cituar asnjë shtet. Por, Shtete e Bashkuara të Amerikës po përballen me kritika të gjithëmbarshme për trajtimin e të burgosurve në Irak dhe vendet tjera në luftën e saj kundër terrorizmit.
XS
SM
MD
LG