Ndërlidhjet

SARAJEVË


Familjet e viktimave të masakrës së vitit 1995 në Srebrenicë do të kërkojnë dëmshpërblim nga Holanda për dështimin e saj në parandalimin e vrasjes së 8.000 djemve dhe burrave myslimanë nga forcat serbe.
Mijëra myslimanët u vranë kur forcat serbe hynë në të ashtuquajturën "zonë të sigurtë" të Kombeve të Bashkuara, ndërsa forcat holandeze nuk bënë asgjë për të penguar masakrën.
XS
SM
MD
LG