Ndërlidhjet

HAGË


Tribunali për Krime të Luftës e ka dënuar liderin e serbëve të Kroacisë me 13 vjet burg për persekutimin e popullatës kroate.
Millan Babiç u bë lider i republikës separatiste të Krajinës, pas pavarësimit të Kroacisë nga ish Jugosllavia në vitin 1991.
Asokohe, në Krajinë u vranë qindra civilë, ndërsa u dëbuan rreth 80 mijë jo-serbë, shumica kroatë dhe myslimanë.
Gjykatësi Alphons Orie tha se krimet e Babiçit "karakterizohen me brutalitet dhe egërsi".
XS
SM
MD
LG