Ndërlidhjet

KARTUM


Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Kofi Anan ka arritur në Sudan për të biseduar me zyrtarët qeveritarë rreth krizës humanitare në rajonin e Darfurit.
Anani si dhe sekretari amerikan i shtetit Colin Powell iu kërcënuan Sudanit me aksion të Kombeve të Bashkuara, nëse autoritetet nuk i luftojnë milicitë arabe, që kanë ndikuar në thellimin e krizës humanitare në rajonin Darfur.
Powell tha se situata në rajon shkon drejt gjenocidit.
XS
SM
MD
LG