Ndërlidhjet

KARTUM


Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Kofi Anan ka arritur në Sudan për të biseduar me zyrtarët qeveritarë rreth krizës humanitare në rajonin e Darfurit. Ai pritet që të shikojë vetë situatën në Drafur, ku është raportuar se milicët arabë të përkrahur nga qeveria sudaneze kanë terrorizuar popullatën e zezë.
Anani dhe sekretari amerikan i shtetit Colin Poëell, iu kërcënuan Sudanit me aksion të Kombeve të Bashkuara, nëse autoritetet nuk i luftojnë milicitë arabe.
XS
SM
MD
LG