Ndërlidhjet

SHKUP


Një grup qytetarësh maqedonas kanë bllokuar për disa orë magjistralen Kërçovë–Shkup dhe disa të tjerë rrugën rajonale Strugë- Qafëthanwnë drejtim të kufirit me Shqipërinë, në shenjë pakënaqësie për propozimligjin e qeverisë për ndarjen territoriale të Maqedonisë. Anëtarët e Shoqatës Qytetare "Kërçovarët për Kërçovën" thonë se për ta është e papranueshme vendimi i qeverisë pasi maqedonasit do të jenë pakicë nëse bashkohet Strugës dhe Kërçova me komunat rurale ku dominon popullata shqiptare.
XS
SM
MD
LG