Ndërlidhjet

PEKIN


Kina po përdor luftën kundër terrorizmit si justifikim për të shtyupr komunitetin ugur në rajonin autonom të Xinjanit në veriperëndim të vendit.
Ugurët janë popullsi e besimit islam, të cilët i janë nënshtruar torturave sistematike, burgosjeve dhe ekzekutimeve, vecanërisht udhëheqësit që kërkojnë shkëputjen e këtij rajoni nga Kina.
XS
SM
MD
LG