Ndërlidhjet

BAGDAD


Të paktën tre ushtarë amerikanë një pjesëtar i gardës irakiane janë vrarë pas një varg sulmesh me mortaja të kryengritësve irakianë.
Zëdhënësi i ushtrisë amerikane Neal O'Brien tha se 18 ushtarë amerikanë dhe 3 ushtarë irakianë janë plagosur gjatë sulmit, që është kryer kundër selisë së Gardës Kombëtare të Irakut në Samarra.
Në një incidenet tjetër në Samarra janë vrarë tre irakianë dhe janë lënduar 20 të tjerë.
Ndërkohë sekretari amerikan i mbrojtjes, Donald Rumsfeld, ka mbështetur legjislacionin e jashtëzakonshëm të sigurisë të miratuar nga qeveria e re irakiane.
XS
SM
MD
LG