Ndërlidhjet

KOMBET E BASHKUARA


Ambasadori i ri amerikan në Kombet e Bashkuara ka paralajmëruar se Shtetet e Bashkuara do t'i kërkojnë Kombeve të Bashkuara që të ndërmarrë aksion kundër Sudanit nëse qeveria e atjeshme të mos fillojë që t'i kontrollojë milicitë arabe, të cilat fajësohen se kanë kryer mijëra dhunime dhe vrasje në popullatën e zezë të Darfurit.
Ambasadori John Danforth tha se Shtetet e Bashkuara do të kërkojnë këtë aksion brenda disa ditësh.
XS
SM
MD
LG