Ndërlidhjet

BRUKSEL


Ambasadori amerikan në NATO Nikolas Berns, ka deklaruar sot në Bruksel se qeveria amerikane dhe partnerët e saj në aleancën veriatlantike janë të përkushtuar që të arrestojnë dhe të sjellin para Tribunalit të Hagës të akuzuarit për krime lufte Radovan Karaxhiqin, Ratko Mladiqin dhe Ante Gotovinën. Sipas Bernsit as Bosnje e Hercegovina dhe as Serbia nuk mund të anëtarësohen në Partneritetin për Paqe pa i zgjidhur problemet me të akuzuarit. Bërns ka thënë se bashkëpunimi me Tribunalin e Hagës tani është obligimi më i madh ndërkombëtar.
XS
SM
MD
LG