Ndërlidhjet

SHKUP


Partitë qeveritare në Maqedoni po vazhdojnë bisedimet për të arritur një marrëveshje lidhur me paketën ligjore mbi decentralizimin. Partitë maqedonase kanë kërkuar nga Bashkimi Demokratik për Integrime, partia shqiptare në pushtet, që në shkëmbim të pranimit të gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare në Shkup, të bëhen kompromise për Strugën dhe Kërcovën. Decentralizimi është një nga pikat e Marrëveshjes së Ohrit, derisa ditë më parë Bashkimi Evropian ka tërhequr vëmendjen për gjetjen e gjuhës së përbashkët.
XS
SM
MD
LG