Ndërlidhjet

PRISHTINË


Rumania do të jetë një ndërmjetës i sinqertë për gjetjen e zgjidhjes për Kosovën, e ardhmja e të cilës është me rëndësi esenciale për stabilitetin në rajon, ka deklaruar sot në Prishtinë, ministri jashtëm i Rumanisë, Mircea Geoana. Ai ka thënë se javën e ardhshme në Këshillin e sigurimit do të zhvillohet një nga debatet më konkrete dhe më nxitëse për çështjen e Kosovës. Zoti Geoana është takuar me presidentin Ibrahim Rugova dhe me kryeminsitrin e Kosovës, Bajram Rexhepi. Aktualisht Rumania është kryesuese e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.
XS
SM
MD
LG