Ndërlidhjet

MADRID


Mosmarrëveshjet e ashpra lidhur me invadimin e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara në Irak, që e kanë ndarë Bashkimin Evropian, në masën të madhe janë kapërcyer, ka thënë Javier Solana, përfaqësues i lartë i BE-së për politikë të jashtme dhe siguri. Në intervistën që e botoi e përditshmja e Madridit El Pais, ai mëtutje u shpreh se dështimi i Bashkimit Evropian, që lidhur me krizën në Irak të veproj në mënyrë unike, ishte njëri nga shqetësimet më të mëdha të tij në periudhën pesëvjeçare të punës në këtë post të lartë në BE.
XS
SM
MD
LG