Ndërlidhjet

BOSTON


Sot në një spital në Boston të Shteteve të Bashkuara, në moshën 84 vjeçare, ka vdekur piloti Charls Sweeney, i cili me aeroplanin e tij luftarak në vitin 1945 e hodhi bombën atomike në Nagasaki të Japonisë, ka informuar djali i tij, Joseph Sweeney. Piloti Sweeney ishte 25 vjeçar kur së bashku me ekuipazhin e bombarduesit B-29, më 9 gusht të vitit 1945 disa herë qarkulloi mbi Nagasaki, përderisa ishte shpërndarë mjegulla, dhe kishte lëshuar bombën atomike, nga pasojat e së cilës kishin vdekur afro 70 mijë njerëz.
XS
SM
MD
LG