Ndërlidhjet

BAGDAD


Qeveria e Kenisë ka kërkuar nga të gjithë qytetarët e saj në Irak që ta braktisin vendin menjëherë dhe ka kërkuar nga rrëmbyesit që t'i lirojnë tre kenianët.
Kryengritësit së bashku me qytetarët e Kenisë rrëmbyen tre indianë dhe një egjiptas duke i kërcënuar me vdekje po që se kompania e Kuvajtit, për të cilën ata punojnë nuk tërhiqet nga Iraku.
Ndërkohë, forcat irakiane të sigurisë të përkrahura nga ushtarët amerikanë kanë arrestuar 200 militantë të dyshuar gjatë bastisjeve të sotme në qendër të Bagdadit.
Në Kajro, kryeministri Iyad Allaëi kërkoi nga Egjipti dhe vendet tjera islamiste dërgimin e trupave të tyre në Irak.
XS
SM
MD
LG