Ndërlidhjet

TEL AVIV


Kombet e Bashkuara dhe Unioni Evropian kërkuan nga Izraeli që të pranojë rezolutën e Asamblesë së Përgjithshme të KB-së, që kërkon nga Izraeli shkatërrimin e barrierave në Bregun Perëndimor.
Komisionerja e re e për të Drejtat e Njeriut të Kombeve të Bashkuara, Louis Arbour dhe shefi i diplomacisë evropiane Havier Solana thanë se muri ndarës i Iarelit shkel ligjet ndërkombëtare.
Pas bisedave me Solanën në Tel Aviv, ministri i jashtëm izraelit Silvan Shalom tha se vendi i tij është i zhgënjyer me përkrahjen që i dha BE rezolutës.
XS
SM
MD
LG